Aktualności

Parafialna pielgrzymka „Szlakiem bł. Jana Pawła II”

obraz-6536W dniach 27-30 sierpnia 2012r. odbyła się zorganizowana przez naszego proboszcza, ks. Marcina Jagiełło, pielgrzymka do miejsc szczególnie bliskich błogosławionemu Janowi Pawłowi II.Na trasie naszej pielgrzymki znalazły się: Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, Kraków, Mogiła i Tyniec.
Już w autokarze, po wspólnej modlitwie porannej, mieliśmy możliwość przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń z pontyfikatu bł. Jana Pawła II i poznania bliżej życia św. S.Faustyny. Wszyscy otrzymaliśmy przygotowane śpiewniki zawierające pieśni szczególnie bliskie bł. Janowi Pawłowi II i mniej znane dotyczące Miłosierdzia Bożego.
W Wadowicach uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej przez naszego ks. Proboszcza w Bazylice Ofiarowania N.M.P., w której znajduje się m. in. Kaplica Św. Rodziny z chrzcielnicą, przy której został ochrzczony Karol Wojtyła, oraz kaplica Bł. Jana Pawła II z relikwiami (kropla krwi).
Zwiedziliśmy również muzeum bł. Jana Pawła II i skosztowaliśmy Jego ulubionych kremówek.

W Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajdują się Dróżki Matki Boskiej oraz Dróżki Pana Jezusa czyli droga męki Chrystusa Pana, odprawiliśmy wspólnie z bratem z Zakonu Bernardynów Drogę Krzyżową. Dla osób starszych pokonanie niektórych odcinków tej drogi było wyzwaniem, ale przy pomocy młodszych pielgrzymów wszystkim się szczęśliwie udało.

Po długim dniu udaliśmy się do miejsca zakwaterowania w Krakowie.

Niezapomniane będą dla nas Msze Święte odprawiane przez naszego księdza Proboszcza w szczególnych miejscach – poza Wadowicami, w Łagiewnikach w kaplicy podniesionej do rangi sanktuarium z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. S.Faustyny; w Mogile – w kaplicy gotyckiego kościoła należącego do zakonu Cystersów; w Tyńcu – w przepięknym kościele z XV w. należącym do opactwa Benedyktynów.

Inne zwiedzane miejsca sakralne to Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach z kaplicą wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz z kaplicami w dolnej kondygnacji, w których odprawiane są nabożeństwa dla różnojęzycznych pielgrzymów.  Fundatorami tych kaplic byli: Włosi, Węgrzy, Kościół grekokatolicki, Kościół w Niemczech, Słowacy.
Na wzgórzu „Na Skałce” znajduje się klasztor i Wyższe Seminarium Duchowne Paulinów, w którym
6 lat spędził nasz ks. Proboszcz oraz przepiękna bazylika p.w.  Św. Michała Archanioła – Sanktuarium Męczeństwa Św. Stanisława. Krypty tego sanktuarium są miejscem spoczynku wielu wybitnych Polaków, dla których zabrakło miejsca w kryptach na Wawelu.

Na trasie naszej pielgrzymki znalazł się również Kościół Mariacki, Wzgórze Wawelskie na którym znajduje się Kaplica Zygmuntowska i Krypta Św. Leonarda, gdzie swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Karol Wojtyła.
Zwiedzaliśmy również obiekty wpisane do dziedzictwa narodowego – Zamek Królewski na Wawelu oraz wieżę, w której znajduje się dzwon Zygmunta. Wędrowaliśmy po dzielnicy Kazimierz,  gdzie wyodrębniona jest część żydowska i chrześcijańska.

Ostatnim etapem naszej pielgrzymki był Tyniec. Ojcowie Benedyktyni z Tyńca mieli znaczny udział w tłumaczeniu z języków oryginalnych (grecki i hebrajski) Biblii Tysiąclecia, której specjalne
V wydanie ukazało się w 2011r. na Beatyfikację Jana Pawła II.

Widoczną pamiątką naszej pielgrzymki niech będzie dar od pielgrzymów: ornat z wizerunkiem bł. Jana Pawła II oraz ofiara pieniężna na wykonanie relikwiarium w naszym kościele.  Duchowym owocem tej pielgrzymki jest zawiązana kolejna grupa duszpasterska „Totus Tuus” , mająca na celu zgłębienie nauczania bł. Jana Pawła II.

Składamy serdeczne podziękowanie ks. Proboszczowi za zorganizowanie tej pielgrzymki.

Pielgrzymi

 

Serdecznie dziękujemy Naszemu Proboszczowi ks. Marcinowi Jagiełło za zorganizowanie wspaniałej
4-dniowej pielgrzymki szlakiem bł. Jana Pawła II, w której sam był Pielgrzymem i naszym przewodnikiem duchowym.

                Dziękuję też młodszym uczestnikom pielgrzymki za okazaną pomoc w pokonaniu trudów wędrówki.

Szczęść Wam Boże !

Uczestniczka pielgrzymki Cz.K.

.