Aktualności

Archiwum dla wrzesień 2011

INTENCJE MSZALNE 26.09 – 02.10.2011 r.

Poniedziałek 26 września

1830  1. + Za śp. Ryszarda Wewióra w 20 rocznicę śmierci, i zmarłych z rodziny Wewiórów i Sokołów

        2. + Za śp. Karola Krowickiego

Wtorek 27 września

1830 1. + Za śp. Antoniego, Stanisława, Marianna Sójków , Magdalenę Wożniak

        2. + Za śp. Mariannę Zębalę

Środa 28 września

1830 Msza św. zbiorowa

 1. 1.      + Za śp. Feliksa Szmajdę
 2. 2.       + Za śp. Teresę, Edmunda Ratajczyków
 3. 3.       + Za śp. Mariana Dwornikowskiego

         4.   + Za śp. Mariana Torza

         5.   + Za śp. Zmarłych Jana, Józefę, Michała, Władysławę, Czesława, Elizę Weber

         6.      Dziękczynno – błagalna w 18 rocznicę urodzin Martyny i Macieja Przybył

Czwartek 29 września

1830 1.+ Za śp. Tadeusza Włosika

        2. + Za śp. Tadeusza Krawczyka

Piątek 30 września       

1830  1.

         2. + Za śp. Grzegorza Ziętka

Sobota 1 października

1800  1. + Za śp. Grzegorza Ziętka

         2.    Dziękczynno-błagalna w 18 rocznicę urodzin Roberta Grzymskiego   

Niedziela 2 października

  800     Za parafian

1000  + Za śp. Lucjana Kurcza w 4 rocznicę śmierci

1200     Dziękczynno – błagalna w 25 rocznicę ślubu Genowefy i Jarosława

       –  chrzest: Bartosz Krawiec

1800  + Za śp. Kazimierza Grabskiego

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 25.09.2011r.

 1. W środę  zapraszam na  Mszę  św. zbiorową do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Intencje  można zamawiać w kancelarii lub przed Mszą w zakrystii.
 2. W najbliższą  środę o godz. 19.15 odbędzie się w budynku katechetycznym spotkanie Apostolstwa Miłosierdzia Bożego. Zapraszam chętne osoby do włączenia się w tę grupę duszpasterską.
 3. W sobotę rozpoczyna się miesiąc październik. Nabożeństwa różańcowe będą odprawiane o godz. 17.30. Dzieci będą zbierały obrazki. Na zakończenie różańca rozlosujemy nagrody.
 4. W  piątek o godz. 18.15 zapraszam na Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 5. Od  1. X. 2011. r.  Msze św. wieczorne będą odprawiane o godz. 18.00
 6. W przyszłą niedziele taca przeznaczona będzie  na spłatę rzutnika do kościoła
 7. W przyszłą niedzielę  o godz. 17.00 nieszpory i zmiana tajemnic różańcowych. Zapraszam wszystkie Róże na wspólną modlitwę.
 8. W najbliższą sobotę proszę o posprzątanie kościoła i udekorowanie kwiatami rodziny z  Głogowej od numeru 1 do 6a. Porządek sprzątania kościoła do końca listopada wywieszony jest w gablocie.
 9. W imieniu  służby liturgicznej zwracam się z prośbą o pomoc w zakupieniu szat liturgicznych dla lektorów i ministrantów. Może znalazłby się  jakiś sponsor lub ofiarodawca na ten cel.
 10.  Polecam prasę katolicką : Opiekuna i Gościa Niedzielnego. U ministrantów i w zakrystii są do nabycia kalendarze diecezjalne na przyszły rok.  Cena 3zł. Ofiary są przeznaczone jak każdego roku na Seminarium Duchowne w Kaliszu.
 11. W piątek  katecheza przygotowująca do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie. Spotkanie odbędzie się o godz. 18 i 19 w dwóch grupach. Obowiązkowo uczestniczy w katechezie młodzież z klas II szkół ponad gimnazjalnych. Spotkanie odbędzie się w domu katechetycznym.

ODPUST PARAFIALNY

18 września obchodziliśmy w naszej parafii Uroczystość odpustową Podwyższenia Krzyża Świętego. Sumę odpustową celebrował i wygłosił kazanie ksiądz Prałat Henryk Orszulak.

Podwyższenia Krzyża Świętego (także: Pańskiego) – święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża św. Helenie, matce cesarza Konstantyna Wielkiego, w 326 roku. Relikwie złożone zostały w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Od tamtej pory były uroczyście czczone przez wiernych przybywających z całego świata chrześcijańskiego. Okres ten zakończyło zdobycie Jerozolimy 20 maja 614 roku przez króla perskiego Chosroesa II. Persowie zburzyli świątynię a relikwie Krzyża zabrali z Jerozolimy.

W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał święte relikwie. Cesarz sam wniósł je uroczyście do Jerozolimy wchodząc do miasta przez Bramę Złotą. Jak mówi legenda, cesarz niosąc Krzyż ubrany był w drogocenne szaty i nie mógł udźwignąć Krzyża aby wejść do miasta. Dopiero kiedy za poradą biskupa Jerozolimy Zachariasza zdjął bogaty strój, idąc boso wniósł Krzyż aż do odbudowywanej po zniszczeniu Bazyliki.

Przed reformą liturgii wrześniowe święto poświęcone było wspomnieniu „podwyższenia” Krzyża, zaś 3 maja cały Kościół czcił pamiątkę jego „znalezienia” (Znalezienie Krzyża Świętego). Papież Jan XXIII zniósł święto krzyża Chrystusowego obchodzone 3 maja jako niepotrzebne powtórzenie, a odnowiony kalendarz rzymski jako święto Podwyższenia Krzyża przyjął dzień 14 września.

Odpust – w teologii katolickiej pojęcie oznaczające darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust może być zupełny, jeśli jest darowaniem całej, przewidzianej przez Boga kary, lub cząstkowy – jeśli jest tej kary zmniejszeniem. Odpust może być udzielony żywym lub zmarłym i dotyczy wyłącznie chrześcijanin. Starający się o odpust może go uzyskać dla siebie lub dla zmarłego. Nie można uzyskać odpustu dla innego żyjącego. Nie można też uzyskać więcej niż jeden odpust zupełny dziennie.

Odpust uzyskuje się poprzez spełnienie odpowiednich warunków i wykonanie przypisanych odpustowi czynności. Warunkami koniecznymi i wspólnymi dla wszystkich odpustów są:

1. bycie ochrzczonym i nieekskomunikowanym

2. bycie w stanie łaski uświęcającej

3. posiadanie szczerej intencji uzyskania odpustu wykonanie w określonym czasie i w określonej formie czynności związanych z odpustem

INTENCJE MSZALNE 19.09 – 25.09.2011 r.

Poniedziałek 19 września

1830  1. + Za śp. Stefana Dobisiaka zm. z rodziny Dobisiaków

        2. + Za śp. Kazimierza Grabskiego

Wtorek 20 września

1830 1. + Za śp. Henryka Pryszczyńskiego

Środa 21 września

1830 1. + Za śp. Janinę, Franciszka Kusza

Czwartek 22 września

1830 1.+ Za śp. Grzegorza Ziętka

Piątek 23 września       

1830  1. Dziękczynno- błagalna w 80 rocznicę urodzin Jadwigi i 25 rocznicę ślubu Bogusławy i Wojciecha

Sobota 24 września

1830  1. + Za śp. Rozalię, Jana, Ignacego, Władysława Krysztofiaków, Mariannę, Szymona Jankowskich, Annę, Józefa Kaczor      

Niedziela 25 września

  800  + Za śp. Edwarda Siubę

1000     Za parafian

1200 + Za śp. Damiana, Mariannę, Andrzeja Drozdowskich, Mieczysławę, Antoniego Wielebskich, zm. z rodz. Wielebskich, Drozdowskich i Biernatów

1830      Dziękczynno – błagalna w 18 rocz. urodzin Karola Brodziaka

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – 18.09.2011r

 1. Dzisiaj przeżywamy  naszej parafii Uroczystość odpustową Podwyższenia Krzyża św. Suma odpustowa z procesją eucharystyczną o godz. 12.oo. Dziękujmy Bogu za dar odkupienia i Jego niepojętą miłość wyrażoną w tajemnicy Krzyża Chrystusowego.
 2. Dzisiaj po Mszach św. zbiórka do puszek na KUL.
 3. W środę  zapraszam na  Mszę  św. zbiorową do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Intencje  można zamawiać w kancelarii lub przed Mszą w zakrystii.
 4. W  piątek o godz. 18.15 zapraszam na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ogromnie się cieszę, że w piątek zawiązała się grupa Apostolstwa Miłosierdzia Bożego w naszej parafii. Zapraszam chętne osoby, które nie tylko przez modlitwę ale również konkretne czyny miłości wobec ludzi chorych, samotnych, ubogich chcą szerzyć kult Jezusa Miłosiernego. Grupa spotyka się w każdy piątek na Koronce do Miłosierdzia Bożego wa raz w miesiącu na spotkaniu formacyjnym. Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę  28 września o godz. 19.15.
 5. W najbliższą sobotę proszę o posprzątanie kościoła i udekorowanie kwiatami rodziny z Głogowej od numeru 1 do 6a. Porządek sprzątania kościoła do końca listopada wywieszony jest w gablocie.
 6. Dziękuję Róży III za prowadzenie różańca przed wieczorną Mszą św. Proszę Różę V zelatorki pani Strzyżyckiej o prowadzenie modlitwy różańcowej przez kolejne 2 tygodnie.
 7. W piątek zapraszam na katechezę przygotowującą do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie młodzież klas II szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie odbędzie się w dwóch grupach. Pierwsza o godz. 18.oo a II o 19.oo.
 8. W sobotę ministranci naszej parafii jadą do Kalisza na pielgrzymkę ministrantów Diecezji Kaliskiej.
 9. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.oo odbędzie się spotkanie rodziców i dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii św. Proszę, by wszyscy rodzice byli obecni na spotkaniu, które odbędzie się w kościele.
 10. Trwa nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po rodzinach naszej parafii. Po Józefowie Matka Boża nawiedzi rodziny Głogowej ( od końca wioski).
 11. Od dzisiaj wznawiamy wydawanie miesięcznika parafialnego „ Nowe Odgłosy dzwonów”. Dziękuję Akcji Katolickiej, która podjęła się redagowania miesięcznika. Liczę, że miesięcznik trafi do każdej rodziny. Ofiara dobrowolna. Ministranci przed kościołem będą rozprowadzać nasze parafialne czasopismo.
 12. Polecam prasę katolicką : Opiekuna i Gościa Niedzielnego oraz Małego Gościa dla dzieci.  U ministrantów i w zakrystii są do nabycia kalendarze diecezjalne na przyszły rok. Cena 3zł. Ofiary są przeznaczone jak każdego roku na Seminarium Duchowne w Kaliszu.
 13.  W tym tygodniu został zakupiony nowy ornat do odprawiania Mszy św. ślubnych.

INTENCJE MSZALNE 12.09 – 18.09.2011 r.

Poniedziałek 12 września

1830  1. + Za śp. Czesława Iberhana, zm. z rodziny Iberhanów

       2. + Za śp. Mariannę Zębala

Wtorek 13 września

1830 1. + Za śp. Annę Kusicielek w 17 rocznicę śmierci, zmarłych z rodziny

       2. + Za śp. Stanisława Krawczyka

Środa 14 września

1830 1.   Msza św. zbiorowa:

         –  + Za śp. Feliksa Szmajdę

       –   + Za śp. Józefa Kozicę w 7 rocznicę śmierci

       –  + Za śp. Irenę, Henryka Marszewieckich

       –  + Za śp. Mariana Kobusińskiego

       –  + Za śp. Zofię Krzyżańską  w 1 rocznicę śmierci i Czesława

       –  + Za śp. Mariana Chmielarza w 13 rocznicę śmierci, Katarzynę, Stanisława Chmielarzów, Mikołaja, Marię Jarosików

       2. + Za śp. Andrzeja Mądrego w 5 rocznicę śmierci, zmarłych z rodziny Rusków, Morglów, Pyszlów, Wincentego Grzesiaka

Czwartek 15 września

1830 1.+ Za śp. Zofię, Zdzisława, Andrzeja Wyrzykowskich, Piotra Rostalskiego

       2.+ Za śp. Kazimierza Grabskiego

Piątek 16 września       

1830  1. + Za śp. Helenę Borzymowską w 11 rocznicę śmierci, Leona Borzymowskiego, Hieronima Nowickiego, zmarłych z rodziny Nowickich, Szymkowiaków, Krystynę Cholewińską

        2. + Za śp. Edwarda Siubę

Sobota 17 września

1500 ślub: Agnieszka Szatkowska/Maciej Samorzewski

1830  1. + Za śp. Mariana Frąszczaka

       2. + Za śp. Karola Krowickiego       

Niedziela 18 września

  800  + Za śp. Stanisława Krawczyka

1000  + Za śp. Mariana Krampilca w 1 rocznicę śmierci

1200    Za parafian

1830  + Za śp. Marię, Romana Pluskotów, Władysława Szulca, Rozalię Kaczmarek

      

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.09.2011r.

 1. W środę  zapraszam na  Mszę  św. zbiorową do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Intencje  można zamawiać w kancelarii lub przed Mszą w zakrystii.
 2. W  piątek o godz. 18.15 zapraszam na Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 3. W najbliższą sobotę proszę o posprzątanie kościoła i udekorowanie kwiatami rodziny z Drogosławia od numeru 16 do 24. Porządek sprzątania kościoła do końca listopada wywieszony jest w gablocie.
 4. Od dzisiejszej  niedzieli zostaje wprowadzona Msza św. dla dzieci o godz. 12. Bardzo proszę by dzieci przychodziły na tę Mszę św. Proszę by dzieci zajmowały miejsca w ławkach przed ołtarzem.
 5. Dzisiaj o godz. 17.30 nieszpory i zmiana tajemnic różańcowych. Zapraszam wszystkie Koła Żywego Różańca. Proszę zelatorki, które jeszcze nie dostarczyły listy swojej róży o przyniesienie listy na zmianę tajemnic.
 6. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy w naszej parafii Uroczystość odpustową Podwyższenia Krzyża św. Suma odpustowa z procesją eucharystyczną o godz. 12.oo. Serdecznie zapraszam asystę procesyjną, dziewczynki sypiące kwiatki i wszystkich parafian. Zgromadźmy się licznie, by dać świadectwo naszej wiary i wdzięczności za dar odkupienia.
 7. W piątek zapraszam na godz. 17.30 osoby , które chciałyby szerzyć kult Miłosierdzia Bożego. Chciałbym założyć w naszej parafii grupę Apostolstwa Miłosierdzia Bożego. W grupie tej może znaleźć swoje miejsce każdy, dlatego zachęcam Was kochani parafianie do włączenie się w ten apostolat. Spotkanie odbędzie się w kościele.
 8. Jeszcze raz zwracam się z gorącą prośbą do chłopców i młodzieży męskiej o włączenie się w szeregi liturgicznej służby ołtarza. Zapraszam na zbiórkę w sobotę na godz. 17.00. Spotkanie odbędzie się w domu katechetycznym.
 9. W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbiórka do puszek na KUL.
 10.  Polecam prasę katolicką : Opiekuna i Gościa Niedzielnego oraz Małego Gościa dla dzieci.  U ministrantów i w zakrystii są do nabycia kalendarze diecezjalne na przyszły rok. Cena 3zł. Ofiary są przeznaczone jak każdego roku na Seminarium Duchowne w Kaliszu.
 11. Bóg zapłać za ofiary z ubiegłej niedzieli na spłatę rzutnika do kościoła. Zebrano 4540zł.
 12. W tym tygodniu została zakupiona kosa spalinowa dla potrzeb otoczenia kościoła i cmentarza parafialnego. Uregulowany został stan prawny – akt własności probostwa, budynków parafialnych oraz ziemi za kościołem. Do tej pory nie było księgi wieczystej. Uregulowanie tych spraw kosztowało 1090 zł.